چهارشنبه 22 آذر 1385 @ 12:22

نکاتی پیرامون موسیقی ملی

نخست اینکه با نزدیک شدن به روز بیست و چهارم آذر بار دیگر تکاپوی خسته کننده ی رادیو و تلویزیون دولتی ایران برای ترغیب مردم به منظور شرکت در انتخابات آغاز شد . در این میان باز هم همچون گذشته شاهد سوءاستفاده از آثار ارزشمند و به یادماندنی هنرمندان کشورمان هستیم .دوستانی که شدیدا به ایران و فرهنگ کشورشان افتخار میکنند این روز ها کافی است تا تنها چند دقیقه برنامه های صدا و سیمای ایران را تحمل کنند تا گلچینی از بهترین تصانیف ملی و وطن پرستانه ی هنرمندان کشورمان را بشنوند . از ای ایران بنان تا سپیده ی شجریان و کاروان ناظری و ... .

افسوس که بر روی این قطعات تصاویری می بینیم که کوچکترین تناسب معنایی و محتوایی با متن آثار ندارند و مشاهده شان نمک بر زخم دل دوستداران موسیقی و ادبیات کشورمان می زند .

یادش به خیر . فرهاد مهراد تا زمانی که زنده بود صدایش را بعد از انقلاب کسی از رادیو یا تلویزیون نشنید . برف را که اجرا و منتشر کرد آنقدر عذاب کشید که از خواندن سیر شد . هنوز هم شاملو را دشمن می دانیم و کودکان و جوانان کشورمان را از مطالعه و شناخت او که سطر برجسته ای از تاریخ ادبیات ایران زمین بود محروم می کنیم اما در عوض ترانه هایی که از اشعار او متولد شده اند را به بی شرمانه ترین وجه ممکن از تلویزیون نظاره می کنیم . یه شب مهتاب یکی از چندین نمونه اش ....

برخورد ابزاری و سوءاستفاده از هنر در هر سطحی کاری ناپسند و غیر انسانی به نظر می رسد . به امید روزی که شاهد سوء استفاده از فرهنگ و تمدن و هنر والای یک کشور به بهانه ای بی ارزش چون سیاست نباشیم .

 

*********

دوم اینکه چند روزی است که شاهد فعالیت دیگر بار مهران مدیری دریک سریال طنز در تلویزیون هستیم . در اینکه ایشان در حوزه فعالیت خود یکی از برترین ها در ایران هستند شکی نیست . اما استفاده از ملودی یکی از تصانیف جاودانه ی موسیقی ایرانی از ساخته های درویش خان در قالب یک برنامه ی طنز شبانه چندان شایسته به نظر نمی رسد .

جناب مدیری با کمک همکاران گرامی شان به راحتی قادر به تهیه ی یک قطعه موسیقی برازنده تر ونزدیک تر با فضای این مجموعه طنز خواهند بود و نیازی به مدد از آثار اساتید بزرگ موسیقی کشورمان نخواهند داشت .

 

**********

 و پایان اینکه در آستانه بیست و دومین جشنواره موسیقی فجر اعلام شد که به علت هم زمانی برگزاری این دوره با ایام سوگواری ماه محرم جشواره امسال در تاریخ نهم تا هجدهم دی ماه برگزار می شود .

جشواره بین المللی موسیقی فجر تنها مراسم رسمی سالانه حوزه موسیقی در کشور محسوب می شود که از سوی بسیاری از اساتید کشورمان به دلایل مختلف جدی گرفته نمی شود . همین امر موجب شده است تا از سطح کیفی این جشنواره به میزان چشم گیری کاسته شود .

جشنواره ای که از سوی مسئولان دولتی که متولی اجرای آن هستند به نحوی سخاوتمندانه صفت بین المللی را یدک می کشد هر ساله شاهد حضور چند گروه بی نام و نشان خارجی است .

در دوره ای که موسیقی ملی کشورمان در شرایط نامناسبی قرار دارد برگزاری این جشنواره فرصت مناسبی برای هنرمندان و هنردوستان کشورمان فراهم می کند تا در کنار اجرا به بررسی راهکارهای مناسب برای حل مشکلات موسیقی ایران بپردازیم . جشنواره ای که پس از بیست و دو دوره می بایست یکی از مهمترین رخدادهای هنری منطقه ای باشد و در سطح جهانی نیز به ارزش و احترامی در خور موسیقی ایرانی رسیده باشد به واسطه ی سیاست های غلط مسئولان و افراط و تفریط های معمول جامعه ایران و بی توجهی هنرمندان به مراسمی کم اهمیت حتی در داخل کشور بدل شده است .

همه ی ما در مقابل هنر کشورمان مسئولیم و بی توجهی به آن با هیچ دلیلی قابل توجیه نیست . امید که زمانی کسب سیمرغ بلورین این جشواره افتخاری برای هر هنرمند ایرانی و خارجی باشد.

 

*********

در لحظه ثبت این نوشتار خبر نامزد شدن استاد حسین علیزاده برای کسب جایزه گرمی۲۰۰۷  را مشاهده کردم .  تنبور مست ضمن تبریک به جامعه موسیقی و استاد گرامی حسین علیزاده به زودی به بررسی اثر به تماشای آب های سفید خواهد پرداخت .