X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
چهارشنبه 29 آذر 1385 @ 13:02

هنر ناب تقلید پذیر نیست

این روز ها بحث گزینش هنرجویان آواز  در محضر استاد شجریان به یکی از مسائل داغ موسیقی تبدیل شده است . اینکه استاد آواز ایران لازم دیده اند که عده ای از جوانان را جذب و پرورش دهند کاری در خور تحسین و شایسته سپاس است .

نخوه ی گزینش این افراد از سوی بعضی از هنرمندان مورد سوال بود که امید است استاد شجریان با توجه به نظرات دیگران به بررسی انتقادات وارده بپردازند . اینکه بسیاری از هنرمندان جوان که در حوزه آواز ایرانی فعالیت می کنند در محضر یکی از برجسته ترین اساتید این فن در تاریخ موسیقی ایران پرورش یابند جای بسی خوشحالی دارد .

 بسیاری به این نکته اعتقاد دارند که هنر آواز در این زمان به شدت تحت تاثیر صدا و سبک استاد شجریان قرار گرفته و بسیاری از هنرمندان جوان اغلب ناخودآگاه و بعضا به عمد سعی در تقلید صدا و سبک این استاد گرامی را دارند . این موضوع محل نگرانی بسیاری از هنرمندان و هنردوستان کشورمان شده و قطعا شخص استاد شجریان هم از این مسئله خوشنود نیستند . برای حل این مشکل بیش از همه هنرمندان جوان کشورمان و سپس شخص استاد شجریان می توانند گام هاس اساسی بردارند و به یاد داشته باشیم که هنر ناب هرگز تقلید پذیر نیست .  

ای کاش هنرمندان آوازخوان در جستجوی صدای خویش باشند و در کنار پرورش در حضور استاد و تسلط کافی بر ردیف های آوازی به هنرمندای صاحب سبک در آینده تبدیل شوند .  استاد شجریان هم به ثبت و انتشار ردیف های آوازی همت گمارند و تنها به پرورش استعدادهای نو بسنده نکنند تا نسل های آینده ی کشورمان هم از هنر ناب و بی نظیر ایشان بهره مند شوند .