X
تبلیغات
زولا
پنج‌شنبه 30 فروردین 1386 @ 01:20

موسیقی در محاق

طی ماه های گذشته بحث پیرامون موسیقی فاخر و معنا گرا و گسترش روزافزون گروه های موسیقی زیر زمینی با شدت بیشتری مطرح شد. این در حالی بود که مسئولان فرهنگی کشور و در صدر آنها متولیان دولتی موسیقی سعی در تقسیم بندی موسیقی با معیار های مد نظر خود داشتند . به خصوص در سال گذشته بنا به مناسبت های مختلف سیاسی و یا مذهبی شاهد خلق آثار سفارشی پاره ای از موسیقی دانان مطرح بودیم . این امر در شرایطی به وقوع پیوست که بسیاری از هنرمندان مطرح کشور از فضای بسته حاکم بر حوزه موسیقی گلایه داشتند و از کم توجهی متولیان فرهنگی انتقاد می کردند.

با نگاهی گذرا بر فرهنگ حاکم بر جامعه به این نتیجه میرسیم که هر گاه شاهد اعمال محدودیت های خاص در هر مسئله ای بوده ایم روند موضع گیری های بعضا نا صحیح پیرامون آن موضوع در کشور به اوج خود می رسد . به عنوان مثال می توان به استقبال بی نظیر مردم از ساخت فیلم اخراجی ها اشاره نمود . به خوبی به یاد داریم که دولت دیر زمانی به بهانه زنده نگاه داشتن فرهنگ جبهه و شهادت و تلاش برای انتقال هنجار های نسلی به نسل دیگر با صرف هزینه های هنگفت به تبلیغات گسترده پیرامون این موضوع پرداخت . همین امر باعث دلسردی مردم از برنامه های مختلف فرهنگی در حوزه دفاع شد . پافشاری متولیان امر تا بدانجا پیش رفت که امروز شاهد استقبالی اینچنین بی نظیر از اثری باشیم که در آن مخاطبان از به سخره گرفتن فرهنگ دفاع و شهادت لذت می برند .

آیا زمان آن فرا نرسیده است که مسئولان فرهنگی به این سوال پاسخ دهند که چگونه یک رویداد قابل احترام در طی چند سال به بازیچه ای برای ساعتی خندیدن تبدیل شود؟کجای کار به خطا رفته ایم که اکنون اینچنین دل زده و تلخ به گذشته می خندیم ؟

طولی نمی کشد که سرنوشتی مشابه را در سایر حوزه های هنر شاهد خواهیم بود . موسیقی دانانی که امروز به دفاع از صدا و سیما به عنوان گسترده ترین و در دسترس ترین رسانه ی کشور می پردازند به این نکته توجه دارند که هنوز بعد از گذشت نزدیک به ۳ دهه از عمر انقلاب ایران نشان دادن ساز و نوازنده از اسباب ترویج لهو و لعب قلمداد می شود ؟ از موسیقی ملی و بزرگان آن هنوز به عنوان ابزاری برای برانگیختن مردم در روزهای منتهی به راهپیمایی و انتخابات استفاده می شود و در سایر ایام همان داستان کهنه گذشته تکرار می شود ؟آیا همکاری صدا و سیما و سایر ارگان ها برای ساخت سمفونی های سفارشی معیار مناسبی برای دفاع از عملکرد آن در حوزه موسیقی است ؟

به محاق کشیدن هنرمندان و موسیقی دانان به بهانه های مختلف و کاهش سطح نیاز مردم به موسیقی گرانمایه کشورشان از طریق تولید و پخش آثار نه چندان در خور و سنگ اندازی مسئولان در مقابل تولید و عرضه آثار مناسب باعث به وجود آمدن موسیقی زیر زمینی و تنزل روز به روز آگاهی مردم از فرهنگ و هنر جاودان خود می شود .

***

تنبور مست عکس را از خبرگزاری میراث فرهنگی به امانت گرفته است .