شنبه 5 خرداد 1386 @ 00:47

فیلم دلشدگان نسخه ۱۳۸۶

جمعه شب دیگر بار شاهد بی اعتنایی و بی هرمتی دیگری از سوی سیمای جمهوری اسلامی نسبت به هنر موسیقی کشورمان بودیم . این بار در کنار موسیقی هنر سینما هم از گزند تیغ برنده ی سانسور در امان نماند و دوستداران هنر موسیقی و سینما شاهد پخش شرحه شرحه فیلم سینمایی دلشدگان از شبکه سوم بودند. فیلمی که در آن سال ها پیش مرحوم علی حاتمی به بیان نحوه  تهیه نخستین قطعات ضبط شده موسیقی ایرانی پرداخت پس از ۱۶ سال با روایتی نو و داستانی تازه برای علاقه مندان پخش شد .

 میزان سانسور سکانس های فیلم به حدی جلب توجه می کرد که برای ابراز تاسف بیننده نیازی به دید حرفه ای نبود . براستی چه نیازی در تلویزیون برای پخش دلشدگان احساس شد که مسئولان حاضر شدند حساس ترین و زیباترین دقایق این فیلم را به دست تیغ بیرحم سانسور سپارند و نسخه ای نو و نا آشنا از آن را برای پخش تهیه کنند؟اگر پخش تصاویر ساز های ملی کشورمان همچنان از مصادیق ترویج لهو و لعب است و یا دیدن چهره لیلا حاتمی در دلشدگان برای مردم امکان پذیر نیست چه اجباری برای نمایش این فیلم در تلویزیون وجود دارد که اینچنین بی شرمانه به قطعه قطعه کردنش همت گماریم .

توهین به شعور و شخصیت بینندگان و کتمان واقعیات در برنامه های اخیر تلویزیون ایران روند پرشتابی را پیش گرفته است که سکوت محافل فرهنگی کشور در مقابل آن آثار جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت .