X
تبلیغات
زولا
شنبه 26 آبان 1386 @ 01:28

دستگاه نو رسیده موسیقی ملی ٬ لاهور !

یک صبح جمعه با شبکه جوان و برنامه هفت شنبه . همین چند روز پیش روزنامه جام جم  هفت شنبه را به عنوان پرمخاطب ترین برنامه رادیو معرفی کرده . دلیلی قانع کننده که حرکات چندش آور فرزاد حسنی را برای لحظاتی فراموش کنی و پس از مدت ها به رادیو گوش کنی . قاعدتا جذابیتی دارد که پرمخاطب ترین است .

برنامه طنز و دم از موسیقی ایرانی و دستگاه ماهور! استاد معین !  این استاد را نمی شناسی . مشتاق میشوی و بیشتر دقت میکنی. اما خیلی زود پشیمان می شوی . باز هم دیوار کوتاه موسیقی ملی و گستاخی صدا و سیما . باز هم حدیث کهنه ی توهین و تحقیر هنر . لودگی فرزاد حسنی و همکارانش و تحقیر موسیقی ملی . قطعاتی از دستگاه ماهور .گوش که میکنی عرق بر پشانی ات می نشیند . نه برادر...

 هوا گرم نیست . فقط باید اندکی منصف باشی و بدانی ماهور چیست . عرق از شرم است . عرق از خشم است . شرم به جای متولیان فرهنگی کشورت . خشم به جای تمام تاریخ و تمدن سرزمین ات . ظاهرا دست اندر کاران رادیو و تلویزیون دستگاه جدیدی به موسیقی ما افزوده اند و در این برنامه به افتخار نزدیکی اش به ماهور کهن لاهورش نامیده اند . نخستسن اثر در این مایه را هم پخش کردند که هم جنبه سیاسی داشت هم نقادی هم هنری .خوب شد پای عارف و شیدا به میان نیامد. مرغ سحر هم اندکی مورد لطف قرار گرفت . تصنیفی که سال هاست خار چشم شده و صدای توده . بالاخره باید عکس العملی نشان داد . کجا بهتر و همگانی تر از رادیو .

منتظر می مانیم تا از خیل پدرخوانده های موسیقی ایران که تعدادشان روز به روز افزون می شود یکی بر این احوال نابسامان این فرزند رنجور پدری کند و از زبانش دادی بر آرد . اما نه از پدر خبری است و نه از گوش شنوا...

***

مدت هاست ترانه وحدت را از رادیو و تلویزیون می شنویم و می بینیم. مثل بیشتر کارها بدون رضایت صاحب اثر . اینها به کنار . دقت کرده اید که از این اثر زیبای فرهاد اغلب این حدیث کوتاه حذف می شود؟

الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم.

همین!